وبلاگ شخصی حامد شیربندی

حامد شیربندی

توسعه دهنده نرم افزار

نصب و راه اندازی سرور مونگو (MongoDB) در ویندوز


ابتدا باید فایل نصبی مونگو را از سایت آن دانلود کنیم. برای این منظور وارد سایت MongoDB شده و از بخش دانلودها طبق تصویر زیر نسخه مربوط به ویندوز آن را دانلود میکنیم.

سپس فایل دانلود شده را اجرا کرده و نصب میکنیم.در طی مراحل نصب حتما گزینه complete را انتخاب کرده و سایر مراحل را جلو میبریم تا MongoDB در مسیر پیشفرض خود نصب شود یعنی در آدرس زیر :

C:\Program Files\MongoDBنصب compass

تا اینجا نصب مونگو را نگه داشته و سراغ نصب یک GUI مناسب برای آن می رویم تا در یک محیط گرافیکی به خوبی با امکانات تعامل برقرار کنیم.

ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارند مثل Robomongo و MongoHub و حتی خود cmd . اما مونگو ابزاری به اسم compass را معرفی کرده که از این آدرس قابل دانلود و نصب می باشد.

پس از نصب این ابزار و اجرای آن خواهیم دید که اتصال با سرور برقرار نمیشود چرا که سرور مونگو هنوز اجرا نشده است.


نصب و راه اندازی سرور مونگو(MongoDB) در ویندوز

   

اجرای سرور مونگو و ایجاد اولین دیتابیس

ابتدا لازم است تا 2 پوشه ی دلخواه را ایجاد کنیم تا بعدا آنها را برای نگهداری دیتابیس ها و لاگ ها معرفی کنیم. می توان به آدرس نصب مونگو رفته و دو پوشه به نام های دلخواه data و log را در مسیر زیر ایجاد کنیم :

C:\Program Files\MongoDB\Server\3.4

سپس داخل پوشه ی data یک  پوشه ی جدید با اسم دلخواه db و داخل پوشه ی log یک فایل متنی به اسم mongo.log می کنیم.

حالا برای برقراری ارتباط compass با مونگو لازم است سرور مونگو را اجرا کنیم. برای اینکار وارد پوشه ی bin از مسیر نصب مونگو شده و cmd را درست در همین آدرس در حالت Run as admin باز کرده و دستور زیر را اجرا کنیم :

C:\Program Files\MongoDB\Server\3.4\bin> mongod.exe --dbpath “C:\Program Files\MongoDB\Server\3.4\data\db”


نصب و راه اندازی سرور مونگو(MongoDB) در ویندوز

 

دستور فوق سبب اجرای سرور مونگو روی پورت پیشفرض 27017 میشود همچنین پوشه ی db را به عنوان محل ذخیره سازی دیتابیس ها معرفی میکند.

حالا اگر Compass را اجرا کنیم به سرور مونگو وصل شده و میتوانیم اولین دیتابیس خودمان را ایجاد کنیم.

 
نصب و راه اندازی سرور مونگو(MongoDB) در ویندوز

نوشته شده توسط حامد شیربندی

اگر در مورد این نوشته سوال یا ابهامی وجود دارد میتوانید به ایمیل من ارسال کنید. البته در این مورد باید کمی صبور باشید. در آینده بخش نظرات اضافه خواهد شد.